وصول مطالبات غیر جاری معوق بانکی

حدود یک دهه است که بانکهای کشور توان تأمین مالی بسیاری از تولید کنندگان را ندارند. زمانی که پای حرف بانکدارها بنشینیم آن ها از هزینه های بالای جذب منابع می گویند و وقتی از سایرمنابع بانکی جویا می شویم، به دارایی های بلوکه شده خود در دست مشتریان بد حساب اشاره میکنند. البته نکول از تعهدات مسئله مختص کشور ما نیست و در سراسر دنیا نیز وجود دارد. شاهد این موضوع، وجود هزاران شرکت مدیریت و احیاء منابع مالی است که در راستای بازگشت منابع تأمین کنندگان مالی درسراسر دنیا فعالیت می کنند. 

از نظر بسیاری از صاحب نظران وجود شرکت های احیاء منابع و وصول مطالبات معوق بانکی مانند دارویی است که از لخته شدن خون در بدن جلوگیری می کند. منابع بلوکه شده مانند لخته خون می توانند در چرخه نقدینگی اقتصاد خطرناک بوده و  به طور کلی نبض تپنده اقتصاد که همان بانک است را از کار بیاندازد.

 هنگامی که به نزدیک ترین شعبه بانک محل زندگی خود مراجعه می کنید، متوجه می شوید که برای اخذ یک وام هر چند با مبلغ اندک با مشکلات گسترده ای  روبه رو خواهید بود. مهمترین دلیل این موضوع، نبود کافی منابع در بانک هاست. در واقع با بانکی هایی روبه رو هستیم  که در سال های اخیر حتی بیشتر از  سپرده های خود- به میزان 110 درصد سپرده ها- تسهیلات پرداخت کرده اند. ریشه این مسئله عده ای هستند که منابع بانکی را پس نداده و دستان بسیاری را  که نیاز به منابع بانکی دارند، خالی گذاشته اند.

اجماع مردم برای کاهش مطالبات معوق

مدت کوتاهی است که حرکت های جمعی و هماهنگی علیه اقدامات اساسی بانک ها برای وصول مطالبات معوق صورت گرفته است. بانک ها در متون نظری علم اقتصاد به عنوان نهاد واسطه ای که وظیفه تجهیز و تخصیص منابع را بر عهده دارند معرفی می گردند. حال این روزها که بعضی از بانک های کشور برابر وظیفه خود اقدام به واخواست طلب های خود از بدهکاران کرده اند، عده ای فریادهای بلندی سر داده اند که بانک ها نباید مطالبات خود را وصول کنند چرا که رکود اقتصادی دامنگیر کسب و کار ما شده است!

نباید به خاطر منافع خود به سیاه نمایی دست زد

بدون شک رکود اقتصادی بر معوق شدن مطالبات بی تأثیر نیست و صد البته که مطمئناً درصد قابل توجهی از دریافت کنندگان تسهیلات این منابع را وارد بخش های واقعی اقتصاد نکرده اند. شاهد این صحبت ها سهم اندک تولید کننده در حجم مطالبات معوق از زبان فعالان این حوزه به میزان 14درصد است. متأسفانه عده ای به اسم تولید با سلام وصلوات و با روی خوش، وارد بانک شده و با هر ترفندی که شده وام خود را اخذ می کنند ولی وقتی زمان پس دادن آن ها فرا می رسد تمام مسائل سیاسی و اقتصادی داخل و خارج کشور را به میان می کشند الا مدیریت سرمایه خود، عدم رقابت پذیری تولید داخل با مشابه خارجی، ناپختگی در اصول مدیریت و سهم پایین اختصاص منابع به دانش و توسعه.

امتیازدهی بانک ها به بدهکاران

بسیاری از بانک های کشور با در نظر گرفتن راه حل هایی مانند بخشودن جرایم دیر کرد،استمهال، تقسیط و با استفاده از مذاکره و گفت و گو با بدهکارانی که در معوق شدن مطالبات خود تقصیر کار نبوده اند مدارا کرده و این طور نیست که بخش تولید و مشکلات آن نادیده گرفته شود. متأسفانه بدهکاران حتی از نوع تولید کننده باید در نظر داشته باشند که بانک ها از محل سپرده ها به پرداخت تسهیلات می پردازند نه از سرمایه خود.

ویژه خواران عامل اصلی معوقات بانکی

هنگامی که 85درصد از منابع را افرادی گرفته اند که برای تولید کشور آن را صرف نکرده اند،این منابع باید هر چه سریع تر به بانک ها باز گردد. اتفاقا این یک خبر بسیارامیدوار کننده برای تولید کنندگان خواهد بود که می توانند به منابع بیشتری برای توسعه کسب و کار خود دست پیدا کنند. به نظر می رسد پیگیری مطالبات بانک ها توسط شرکت های وصول مطالبات برای عده ای از ویژه خواران گران تمام شده و می خواهند برخلاف سیاست های کلی نظام و اهداف اقتصاد مقاومتی با تلاش این بانک ها برای رسیدن به منافع شخصی خود مقابله کنند. شرکت های وصول مطالبات معوق بانکی در این راستا می خواهند منابع بانک ها را به چرخه نقدینگی بازگردانند و صد البته آماج حملات و الفاظ جعلی مانند «شرخری» قرار خواهند گرفت. 

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره ، با کارشناسان شرکت طرح و اندیشه بهساز ملت از طریق ارتباط با ما برقرار نمایید . 

  
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط گروه طراحان وبکده